Kiedy makijaż staje się tatuażem… Jak usunąć nieudany makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to rodzaj trwałego makijażu, który ma na celu ukrycie pewnych niedoskonałości urody lub podkreślenie jej atutów. Zdarza się jednak, że makijaż permanentny został źle wykonany przez linergistkę lub utrzymuje się znacznie dłużej niż powinien, zamieniając się w szpecący tatuaż. Jak możemy go wtedy usunąć? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z nieudanym makijażem permanentnym!

Czym się różni makijaż permanentny od tatuażu?

Podstawowa różnica pomiędzy tatuażem, a makijażem permanentnym polega na głębokości wprowadzania pigmentu pod skórę. Makijaż permanentny umieszcza się w naskórku, zaś tatuaż w skórze właściwej. W związku z tym, że naskórek ulega naturalnym procesom złuszczania, makijaż permanentny zaczyna na początku blednąć, aby po kilku latach po prostu zniknąć. Niestety, prawda jest taka, że w tym przypadku bardzo łatwo popełnić błąd, gdyż o różnicy decydują milimetry. Jeśli podczas wykonywania makijażu pojawiły się na skórze kropelki krwi, może to oznaczać, że barwnik został wprowadzony za głęboko i w efekcie, zamiast makijażu permanentnego na kolejne 2-3 lata, będziemy mieć do czynienia z tatuażem brwi, oczu czy ust.

Jak usunąć nieudany makijaż permanentny?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z nieudanym makijażem permanentnym czy już może tatuażem na twarzy, niezadowalający efekt nie musi wcale towarzyszyć nam każdego dnia przez kolejne lata. Zarówno makijaż permanentny, jak i tatuaż możemy usunąć przy pomocy nowoczesnych urządzeń z zakresu medycyny estetycznej. Starajmy się jednak w tym przypadku nie sięgać po stare i nieaktualne dziś metody walki z tego typu niedoskonałościami, np. zdzieranie czy wypalanie chemiczne pigmentu kwaskiem cytrynowym, sodą oczyszczoną lub detergentami. Oczywiście, możemy w ten sposób doprowadzić do rozjaśnienia tatuażu lub makijażu, ale przy tym narazić skórę na oparzenia i trudne do usunięcia blizny!

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się niechcianego makijażu permanentnego, a przy tym uniknąć ryzyka blizn i innych skutków ubocznych, powinniśmy rozważyć wykonanie zabiegu przy pomocy lasera. To bezpieczne urządzenie, które pozwala na skuteczne usunięcie szerokiej palety kolorów barwników. Wiązka światła laserowego przechodzi przez skórę i dociera do pigmentu, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek skóry. Laser rozbija barwnik na mniejsze cząsteczki, które są następnie usuwane przez organizm. Bardzo ważne jest to, że zabiegi laserowe wiążą się z minimalnym ryzykiem powstania blizn, gdyż skóra nie ulega całkowitemu uszkodzeniu.
Istnieje kilka rodzajów urządzeń laserowych, dzięki którym możemy pozbyć się nieudanego makijażu, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na lasery pikosekundowe, które możemy spotkać w Klinice Miracki w Warszawie. Charakteryzują się krótkim czasem dostarczania impulsu do skóry, dzięki czemu zabieg jest mniej bolesny dla Pacjenta i przynosi jeszcze lepsze efekty w walce z wybranymi mankamentami urody. Lasery pikosekundowe są też łagodniejsze dla skóry niż inne rodzaje urządzeń laserowych, co ma bardzo duże znaczenie przy usuwaniu pigmentu z delikatnych i wrażliwych obszarów twarzy. Metodę usuwania nieudanego makijażu permanentnego najlepiej jednak ustalić wraz ze specjalistą, na pierwszej wizycie konsultacyjnej.