Chirurgia jamy ustnej – nie tylko leczenie zębów

O zdrowie jamy ustnej warto dbać o najmłodszych lat. Chirurgia stomatologiczna obejmuje jednak nie tylko leczenie zębów, ale także zabiegi dotyczące tkanek miękkich i kostnych oraz języka. Kiedy warto się zgłosić do centrum chirurgii jamy ustnej?

Implantologia stomatologiczna

Ubytek choćby jednego zęba jest problematyczny, a kiedy takich braków jest więcej, utrudnia to jedzenie, pogarsza mowę oraz zwiększa podatność na różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej, nie mówiąc już o tym, że niepełne uzębienie zwykle jest przyczyną dużych kompleksów. Nowoczesna stomatologia na szczęście umie sobie już z tym poradzić, nawet w przypadku całkowitego bezzębia. Rozwiązaniem są implanty, a rekonstrukcji można dokonać w ciągu zaledwie jednego dnia. Implanty mogą być tytanowe albo ceramiczne. Zabiegi implantologii stomatologicznej są przeprowadzane m.in. w Innovation Clinic.

 

Likwidacja uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech dziąsłowy dotyczy osób, u których podczas uśmiechu dochodzi do nadmiernej ekspozycji dziąseł, przez co zęby wydają się za krótkie. Jeśli wynika to z wady zgryzu, najczęściej zaleca się aparat ortodontyczny, w innych przypadkach rekomendowane jest podawanie toksyny botulinowej – botoks wstrzykuje się w mięśnie okrężne ust, więc przy okazji można jeszcze poprawić kształt linii ust. Bardziej inwazyjną metodą jest leczenie chirurgiczne, w ramach którego wycina się fragment dziąsła i nakłada na odsłonięte części zębów licówki.

 

Pocięcie wędzidełka wargi i języka

Kolejnym problemem, którym zajmuje się chirurgia jamy ustnej, jest zbyt krótkie wędzidełko wargi lub języka. Ta wada powoduje problemy z mową i przyjmowaniem pokarmu oraz może prowadzić do nieprawidłowego zgryzu. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest podcięcie wędzidełka, a zabieg można przeprowadzić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

 

Bichektomia

Bichektomią nazywa się usunięcie poduszek Bichata, czyli tłuszczu zlokalizowanego pod kośćmi policzkowymi. Zbyt duże poduszki Bichata sprawiają, że twarz wygląda pyzato i ma słabo zarysowany kontur. Poduszki Bichata można usunąć chirurgicznie, co skutkuje lepszym uwypukleniem kości policzkowych, wysmukleniem twarzy i wyostrzeniem jej konturu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i można go przeprowadzić jedynie u osób, które nie cierpią na żadne choroby jamy ustnej oraz głowy.